Posiedzenie członków Europejskiego Stowarzyszenia Klasy Laser 2019

1 grudnia 2019

Coroczne posiedzenie członków Europejskiego Sowarzyszenia Klasy Laser (EurILCA) w 2019 roku odbył się w Rzymie we Włoszech.

Tematem przewodnim spotkania było przedstawienie aktualnej sytuacji klasy Laser w Europie po odebraniu licencji producenta sprzętu klasy Laser firmie Laser Performance (LP).

Europa jako jeden z największych odbiorców sprzętu klasy Laser na Świecie nie ma zbyt komfrotowej sytuacji. W całej Europie zaczyna brakować łódek, osprzętu i żagli. 

W trakcie spotkania obecni byli przedstwiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy Laser (ILCA) - prezydent Tracy Usher oraz sekretarz Eric Faust. Na chwilę obecną wiemy, że ILCA prowadzi rozmowy, by przywrócić firmę Laser Performace jako producenta sprzętu, jednak nie są znane żadne konkretne terminy. Australijski producent sprzętu klasy Laser - Performance Sailcraft Australia (PSA) w dalszym ciągu produkuje sprzęt klasowy, który mógłby trafić do Europy jednak pod nazwą ILCA Dighy. Właścicielem nazwy Laser jest były producent  sptrzętu Laser Performance. Jeżeli wszystkie strony nie dojdą do porozumienia możemy się spodziewać zmiany nazwy klasy z Laser na ILCA Dinghy.

Wszystkie kraje Europy obecne na spotkaniu stworzyły i podpisały wsólną petycję kierowaną do ILCA  i Laser Performance. Główną treścia petycji jest zdecydowany nacisk na ILCA i Laser Performance, by doszło do finalizacji umowy na mocy, której Laser Performance ponownie byłby producentem sprzętu klasy Laser w Europie. Został wyznaczony termin podjęcia niezbędnych działań i podpisania odpowiedniej umowy do 1 stycznia 2020. Jeżeli do tego czasu nic się nie zmieni EurILCA planuje zwołać nadzwyczajne posiedzenie, by podjąć bardziej zdecydowane działania.

W dalszej części spotkania tradycyjnie zostały przedstawione sprawozdania za 2019 rok przewodniczącego, wiceprzewodniczącego, koordynatora Mastersów oraz skarbnika EurILCA. Ze statystyk wynika, że w każdym polu działania EurILCA w 2019 roku odnotowała znaczący wzrost. Od zwiększenia liczy uczestników regat rangi Mistrzostw Europy oraz Pucharów Europy po media społecznościowe, które nieustannie zwiąkszają zainteresowanie klasą Laser. Dla EurILCA był to zdecydowanie dobry rok.

Następnie został przedstawiony raport wiceprzewodniczącego Zlatko Jakelica na temat zawodów drużynowych w klasie Laser, które odbyły się po raz pierwszy jako zawody testowe w Trieście we Włoszech w klasie Laser Radial. Odzew uczestników zawodów był zdecydowanie pozytywny, co doprowadziło do zaplanowania dlaszych działań celem rozwoju i popularyzacji zawodów drużynowych w klasie Laser. W przyszłym roku zawody drużynowe odbędą się w klasie Laser Radial i mają zostać rozegrane jako regionalne mistrzostwa. Następnie najlepsze drużyny  wezmą udział w finale drużynowych mistrzostw EurILCA.  Nasz region obejmuje następujące państwa: Polskę, Litwę, Szwecję, Norwegię i Finlandię. Na razie nie zdecydowao się, by nazwać te zawody Drużynowymi Mistrzostwami Europy.

Jednym z finalnych punktów zebrania był wybór gospodarzy Mistrzostw Europy na 2022 rok. Udało nam się wywalczyć organizację Mistrzostw Europy w klasie Laser 4.7 w Dziwnowie. Tutaj zdecydowane podziękowania dla władz Dziwnowa za organizację tegorocznych Mistrzostw Europy U21, które odbiły się szerokim echem w środowisku klasy Laser i tym samym ugruntowały pozycję Dziwnowa jako wysokiej klasy oranizatora regat mistrzowskich międzynarodowych. 

W kolejnym głosowaniu naszym kandydatem na organizację Mistrzostw Europy Mastersów było Giżycko. Po przeciwnej stronie były dwie mocne kandydatury na organizację mistrzostw: Warmnemunde w Niemczech oraz Hvar w Chorwacji. Zdecydowanym zwycięzcą okazało się Warnemunde w Niemczech. Gratulacje dla Giżycka za przygotowanie bardzo dobrych materiałów promocyjnych do prezentacji i na pewno będziemy walczyć dalej.

Dla przypomienia zeszłorocznych decyzji o przyznaniu organizacji regat rangi mistrzowskiej międzynarodowej w Europie załączam obie listy zawodów na lata 2021 i 2022.

Mistrzostwa Europy 2021:

- Laser 4.7 - Travemunde, Niemcy

- Laser Radial Junior - Kastela, Chorwacja

- Laser U21 - Limassol, Cypr

- Laser Senior - Varna, Bułgaria

- Laser Masters - Arco, Włochy

Mistrzostwa Europy 2022:

- Laser 4.7 - Dziwnów, Polska

- Laser Radial Junior - Hourtin, Francja

- Laser U21 - Thessanoliki, Grecja

- Laser Senior - Hyeres, Francja

- Laser Masters - Warnemunde, Niemcy

Pozdrawiam Serdecznie,

Patryk Kuczys-Lutomski

Wiceprezes PSKL